• RSS
  • Twitter
  • Facebook
  • Pinterest

Sztuki wizualne

Niedoceniona Mela Muter

←  Solitude
Pokrótce chciałbym wam przybliżyć polską malarkę żydowskiego pochodzenia Melę Muter (właściwie Marię Melanię Mutermilch), w której obrazach dominowały luministyczno-symbolistyczne pejzaże i portrety. Później w jej obrazach przejawiały się wpływy impresjonizmu, syntetyzmu szkoły Pont-Aven czy wreszcie fowizmu.
Artystka podróżowała często do Polski i Włoch. Na Montparnasse była sąsiadką Olgi Boznańskiej.

Urodzona w 1876 roku w Warszawie pochodziła z żydowskiej rodziny Klingslandów. Ojcem chrzestnym artystki był Władysław Reymont. Po ukończeniu gimnazjum uczęszczała w latach 1892-1899 na lekcje rysunku i muzyki. W 1899 wyszła za Michała Mutermilcha, pisarza, krytyka sztuki, działacza socjalistycznego. W tym samym roku studiowała przez kilka miesięcy w Szkole Rysunku i Malarstwa dla Kobiet Miłosza Kotarbińskiego. W 1901 wyjechała wraz z mężem do Paryża. Wakacje spędziła w Bretanii, gdzie odwiedziła m.in. Władysława Ślewińskiego, poznała tam również Auguste’a Rodina. Bretońskie Concarneau i Audierne odwiedzała jeszcze kilkakrotnie. W Paryżu krótko uczyła się w Académie de la Grande Chaumière, a następnie w Académie Colarossi. Już w 1902 r. rozpoczęła aktywną działalność wystawienniczą.

Artystka podróżowała często do Polski i Włoch. Na Montparnasse była sąsiadką Olgi Boznańskiej. W 1912 przebywała w Hiszpanii, później każdego lata wyjeżdżała do Ondarroa w Kraju Basków. Malarka utrzymywała kontakty z wieloma znaczącymi postaciami polskiego i paryskiego świata kulturalnego, często malując ich portrety, m.in. z Leopoldem Gottliebem, Romanem Kramsztykiem, Diego de Riverą, Bolesławem Nawrockim, Reymontem, Sienkiewiczem, Żeromskim, Staffem, z którym przez kilka lat łączyło ją głębokie uczucie. Udzielała się w Towarzystwie Artystów Polskich w Paryżu.

Po wybuchu I wojny światowej przebywała najpierw w Paryżu, potem w Bretanii, wreszcie w Szwajcarii. Artystka opiekowała się we Francji poszkodowanymi przez wojnę. W 1917 poznała Raymonda Lefebvre’a, wybitnego działacza socjalistycznego, z którym połączyła na kilka lat swoje losy. Poprzez niego weszła w krąg wybitnych lewicujących intelektualistów, poznając m.in. Anatola France’a, Romain Rollanda, Henry’ego Barbusse’a i uaktywniła się politycznie, ilustrując socjalistyczną prasę. Po rozwodzie z Michałem Mutermilchem planowała ślub z Lefebvrem, który zginął jednak podczas podróży do Rosji.

W 1927 Mela Muter otrzymała obywatelstwo francuskie. W latach 30. podróżowała znów do Włoch i Hiszpanii. Niemal cały okres II wojny światowej malarka spędziła w Awinionie, utrwalając w swych obrazach okoliczny pejzaż, często z widokiem na Rodan. Ucząc sztuki i literatury w miejscowej szkole, zajmowała się oprócz malowania także pisaniem (do dziś zachowały się w rękopisie wykłady z historii sztuki oraz powieść). Po przejściu operacji katarakty w 1965 roku przemalowała wiele ze swoich wcześniejszych prac. Zmarła w Paryżu w 1967 roku. Spadkobiercą swojej spuścizny uczyniła malarka Association Villages SOS des Enfants de France.

↑  Na plaży
↑  Pejzaż miejski (Muzeum Narodowe w Warszawie)
↑  Martwa natura z koszykiem jabłek
↑  Młoda kobieta w błękicie
↑  Pejzaż z południa Francji
↑  Dziewczyna
↑  Most na Rodanie w Awinionie
↑  Mela Muter (1876-1967) LINK


Artykuł pochodzi ze strony: Artelis.pl
do góry

Dodaj komentarz

To forum jest moderowane: Twój wpis ukaże się dopiero po weryfikacji przez administratora strony. Moderacja komentarzy odbywa się zazwyczaj raz dziennie.

(By utworzyć akapity, po prostu zostaw puste linijki.)

Kim jesteś?

REKLAMA
Losowe w rubryce Sztuki wizualne
Dzieje się (aktualnie wydarzenia)
Happening | Warszawa
od 23 kwietnia do 20 sierpnia
Wystawa | Olsztyn
od 12 maja do 5 czerwca
Wystawa | Warszawa
od 28 kwietnia do 3 czerwca
Konkurs | cała Polska
od 4 do 15 maja
Najpopupularniejsze w rubryce Sztuki wizualne